Transsiberian Highway

Blog o wyprawie samochodowej przez Syberię najdłuższą drogą świata

Omski sobór

DSC06840

Omsk, jedno z ważniejszych syberyjskich miast – 1,2 milionów mieszkańców.

W sercu Miasta znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Wybudowany w 1898 r. Zamknięty przez władze sowieckie w 1923 r., ograbiony z wyposażenia do 1934 r. Rok później sobór wysadzono w powietrze. Na początku XXI wieku sobór odbudowano. Przed wejściem do soboru wierni zatrzymują się, żegnają trzy razy i kłaniają przed wejściem do świątyni.

 

Historia soboru w omsku nie jest niczym niespotykanym. Wystarczy spojrzeć na Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, największy sobór rosyjski – również zburzony w pierwszej połowie XX wieku. Nie wszyscy wiedzą, ale w Polsce również burzono rosyjskie sobory – w XX leciu międzywojennym jako proces odmoskwiania architektury na terenie byłego zaboru rosyjskiego.

Budowa świątyń na świecie często ma wymiar polityczny, stąd ich wyburzanie nie raz podyktowane jest pobudkami o takim samym podłożu. Spójrzmy jednak na pewną prawidłowość – wznosząc miejsce kultu, oprócz wybudowania świątyni dla wiernych danej religii lub innego rodzaju monumentu, można realizować dowolny polityczny cel – decydować o precedencji religii w państwie, pokazywać potencjał wznoszącej świątynie władzy, utrwalać i uwidaczniać wpływy religijno-kulturowe na podbitych terenach.

W historii chyba jedna nigdy nie zdarzyło się, aby nowy panujący niszczący miejsce kultu religijnego wzniesionego przez poprzedniego panującego (bo świątynia została wzniesiona wyłącznie jako symbol poprzedniej władzy, bo świątynia jest symbolem wrogiego procesu wynaradawiania) zaproponował jakieś najskromniejsze miejsce kultu dla wszystkich wiernych, którzy niegdyś do niechcianej świątyni przybywali. Kaplicę, chram, cokolwiek w miejsce monumentalnej, niechcianej świątyni.

Spójrzcie na zdjęcia omskiego soboru. Raz wyburzony, dwukrotnie budowany. Nikt nie wie, jaki czeka go los.

DSC06818

DSC06826

DSC06835

DSC06841

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on September 3, 2013 by in Relacja z podróży and tagged , .
%d bloggers like this: